"Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir"

Telefon

0312 360 32 32
 

E-Posta

info@atacag.com

OKULUMUZDA 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİMİZİN ANILMASI ETKİNLİĞİ

OKULUMUZDA 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİMİZİN ANILMASI ETKİNLİĞİ
Türk’ün ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl dönümü etkinlikleri okulumuz öğretmenleri ve öğrencilerinin hazırladığı bir törenle kutlanmıştır. Saygı duruşu ve coşkulu bir şekilde istiklal marşının söylenmesi ile anma kutlamamız devam etmiştir.
Yapılan etkinlikte öğrencilerimize günün önemi çeşitli konuşmalarla da ifade edilmiştir. Çanakkale Zaferi; dünya literatüründe bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Milletinin belirleyici ve aktif bir rol oynadığı ve de Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk Milletinin Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakarlıklarının doruk noktasına ulaştığı bir prestij ve azmin mücadelesi olmuştur.
Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen ve gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u almak isteyen düşman kuvvetlerine karşı kahraman ordumuz, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale Boğazı’nda aylar boyunca devam eden bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır. Düşman donanmaları çok ağır kayıplar vererek geri çekilmişlerdir. Çanakkale boğazını gemilerle geçemeyeceklerini anlayan düşman kuvvetleri bu kez topraklarımıza karadan girmeyi denemişler. Böylece İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı sömürge ülkelere ait ve Anzak adı verilen askeri güçler, 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başlamıştır. 19.Tümen Komutanı Mustafa Kemal Atatürk Türk Milletinin hafızasından silinmeyecek olan ‘’Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir.’’ Sözlerini söylemiştir. Böylece o güne kadar tarihin yaşanmış en büyük siper savaşı başlamış ve uzun süren mücadeleler sonrasında ise bugün Anadolu topraklarında bağımsız olarak yaşamamızı sağlayacak olan büyük bir zafer kazanılmış birleşik düşman ordusu 1916 kışında bozguna uğrayarak çekip gitmek zorunda bırakılmıştır.
Çanakkale Zaferi ile birlikte Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla yad ediyoruz.

Comments are closed.